Ojeté auto kupujte rozumně

Ojeté auto kupujte rozumně

Ojeté auto kupujte rozumně

Pro mnohé z nás je koupě automobilu největším výdajům po pořízení bytu. Nová auta obvykle nemají žádné problémy, roky fungují bez poruch. Koupě ojetého vozu - která se dotýká velké masy lidí však skrývá množství nástrah, i když se situace za posledních 20 let se podstatně vyjasnila. Pokud uděláte neuvážené rozhodnutí při koupi ojetého vozu, riskujete hodně peněz. Tuto investici musíte pečlivě zvážit, protože na jedné straně, jak kupující můžete být obětí různých podvodů a podvodných triků a na druhé straně musíte vědět, co chcete koupit a co potřebujete.

Při koupi ojetého automobilu musíte být skutečně opatrní! Protože pokud již došlo ke špatnému nákupu a odběru, jen velmi těžko lze usvědčit a chytit podvodníky, nebo pokud si zpětně uvědomíte, že jste si nekoupili to co potřebujete, už to nemůžete vzít zpět. Před uzavřením dohody musíte přesně vědět, na co je třeba dávat pozor a co hledat, co a jak zkontrolovat při koupi ojetého vozu.

Nabízíme vám několik dobrých tipů a rad, jak se vyhnout nejběžnějším chybám:

• Než se začneme dívat na nabízené ojeté vozy - stejně jako u nových si dobře rozmyslete, která značka a typ je pro nás vhodný? Je důležité si ujasnit, za co, kde a kolik investovat

• Kupujte pouze auto, které si můžete dovolit! Nedívejte se jen na lákavou kupní cenu! Neměli byste zaplatit 100% cenu hodnoty automobilu, ale je třeba spočítat si i výdaje na uvedení auta do provozu a užívání, jako například ověření totožnosti, výměna oleje, nová registrace, náklady na přepis atd. Kromě toho je třeba si zohlednit daň a pojištění auta. Zahrňte náklady na údržbu a servis! Vyskytuje se povinná údržba a neočekávané chyby. Lidové auta přichází i se zlevněnými náhradními díly, kdeže to na luxusnější auta mohou být dražší náhradní díly a jeho oprava je problematická a nákladná.

• Nejlepší je koupit si auto ze spolehlivého místa, případně od známého, protože známá historie vozidla je neocenitelnou výhodou. Před koupí s cizí osobou a fy se informujte o společnosti, seznamte se s prodejcem a pokud vám nejsou zásadně sympatičtí nebo máte pochybnosti, odejděte od koupě!

• Při koupi ojetého auta je nejdůležitější důkladně si prozkoumat historii vozidla. Pomoci nám s tím může Platforma na údržbu vozidel, kterou bezplatně provozuje ministerstvo vnitra. Díky přístupu přes zákaznickou bránu je možné na všechny domácí automobily - bohužel ne zahraniční - dotazovat se na základě SPZ a je z nich možné odhalit mnoho důležitých informací. Například počet ujetých kilometrů zaznamenaných během technických zkoušek a změn vlastnických let, ale i to, kolik vlastníků měl v minulosti.

• Zmapování historie vozidla registrovaného v ČR a Slovensku je mnohem jednodušší než u vozidel ze zahraničí. Auto dovezené ze zahraničí vždy nese vyšší riziko! Pokud se určitě nechcete stát obětí podvodu (podvod s DPH, falešné doklady, odcizené vozidlo, ztráta záruční reklamace apod.) Je lepší mít na paměti: co je dobré, není levné ani v zahraničí!

• Nikdy se nespoléhejte pouze na slova prodejce automobilu. Mnozí už doplatili na slova prodejce, protože bezpodmínečně přijali to, co mu řekl prodejce a nepravdy vyšly najevo. Pokud jste našli vozidlo nabízené na spolehlivém místě, které se vám zdá být ideální, buďte trpěliví a domluvte si schůzku s prodejcem. Můžete s ním jednat o tom, že byste chtěli vidět auto v nezávislé opravně, nebo můžete si přizvat i odborníka na trh s automobily, se kterým vybrané vozidlo na místě důkladně zkontrolujete. Na první pohled můžete zjistit, zda je na něm viditelné poškození, v jakém stavu je auto. Potom váš člověk spustí diagnostiku pomocí příslušného testovacího zařízení. To ukazuje, kolik poruch má auto v současnosti. Dále se můžete dozvědět o chybách, které se na palubní desce ještě neobjevili. Později od experta dostanete všechny zjišťované údaje, pomocí kterých vám mechanik může poskytnout informace o nákladech na opravu stávajících chyb. Během probíhající diagnostiky zkontrolujte, zda jsou přítomny klíče, protože pouze pokud je máte, můžete si na vozidle uzavřít casco pojištění.

 

Zkontrolujte doklady o automobilu, technický průkaz, servisní knížku, denní provoz, můžete v nich najít výstražné znaky! Nelze vizuálně zkontrolovat přítomnost zařízení zahrnutých v nabídce a vyzkoušet jejich funkčnost (např. Klimatizace, regulátor oken, vyhřívání sedadel, navigace).

Když jsme se podívali přes všechno uvnitř, mohli bychom se podívat na karoserii. Pomocí měřidla tloušťky vrstvy může odborník zjistit stopy po opravování jakýchkoliv dříve poškozených částí nebo dokonce příznaky nesprávné opravy. Určitě se poohlédněte pod auto! Prohlédněte si brzdový systém, podvozek, upevňovací body, někde zkontrolujte rez, podívejte se také pod prahy! Při prohlídce motorového prostoru může znalý člověk získat užitečné informace o "nemocech" automobilu. Na škodu by vám neměla být ani kontrola stavu pneumatik.

Nemůže chybět ani testovací jízda! První start se provede s otevřenou kapotou, první testovací jízdu se staženými okny, v obou případech se sledují podezřelé zvuky. Dá se během naší krátké cesty odhalit stav spojky, či vibruje řízení, při nouzovém brzdění netáhne do stran volant atd.?

Buďte opatrní! Nelitujte peníze za expertní screening ojetého auta, z dlouhodobého hlediska můžeme hodně ušetřit!

Pokud se vám podařilo minimalizovat riziko a získali jste vybrané auto, navštivte náš internetový obchod! Hýčkejte své nároky pomocí našich vysoce kvalitních autodoplňků, které vyhoví všem vašim potřebám, abyste při používání cítili pohodlně a bez problémů vám sloužily dlouho.